KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL. I

 

OPRACOWAŁA: E. Ozimkiewicz – nauczycielka SP w Dobrzykowie

ZREALIZOWANO DNIA: 15.12.2004r.

TEMAT ZAJĘĆ: Mikołajkowe tradycje. Swobodne wypowiedzi o wymarzonym upominku. Pisanie zdań i wyrazów z „ż”. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 9

                         

CELE OPERACYJNE:

 

-         utrwalanie refrenu piosenki „Pamiętaj o nas Św. Mikołaju”

-         zapoznanie z mikołajkową tradycją

-         redagowanie odpowiedzi na pytania

-         analiza wzrokowa i słuchowa wyrazów

-         rozpoznawanie i pisanie wyrazów z „ż”

-         liczenie w zakresie 9

-         rozwiązywanie zadań tekstowych

-         zwrócenie uwagi na pisownię imion wielką literą

                           

UCZEŃ UMIE:

 

-         wypowiadać się swobodnie na temat swoich pragnień

-         pisać zdania- odpowiedzi na pytania

-         śpiewać piosenkę

-         dokonać analizy wyrazu: głoska, sylaba

-         rozróżniać głoski „ż”- „rz”

-         rozwiązywać zadania tekstowe

-         dodawać w zakresie 9

-         dostrzegać potrzeby innych

                         

                                    METODY:

Słowne – swobodne wypowiedzi uczniów ukierunkowane przez nauczyciela – pogadanka

Poglądowe- plansza, ilustracje, podpisy

Praktyczne- ćwiczenia do wykonania

 

FORMY PRACY:

 

-         z całą grupą

-         praca indywidualna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

-         podręcznik strona 47 , K.P-51,52 plansza- kraina Św. Mikołaja ilustracje, podpisy, krzyżówka, wiersz „Podarunki”

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.Magiczna postać

-         rozwiązywanie krzyżówki – hasło „Mikołaj”

-         rozmowa na temat „kto to był Św. Mikołaj”

-         plansza- kraina Św. Mikołaja

2. Rozmowa z dziećmi- odpowiedzi na pytania

-         czy w naszej klasie był Mikołaj?

-         czy przyniósł wam prezenty?

-         kiedy jeszcze spotkacie się z Mikołajem?

-         co wam przyniesie?

-         zapisanie zdań do zeszytu- praca indywidualna

-         Kamil opisuje Mikołaja- przykleja gotowe wyrazy

3. Jaką piosenką go pożegnaliśmy?

-         „Pamiętaj o nas Św. Mikołaju”

4. Zobaczymy, co jeszcze rozdawał Mikołaj

-         karta pracy 51, ilustracje i podpisy: żaba, żyrafa, jeż, żółw

-         zwrócenie uwagi na pisownię

-         dzielenie wyrazów na sylaby i głosowanie

-         liczenie sylab i głosek

-         Kamil maluje przygotowaną ilustrację

5. Jak myślicie, czy do wszystkich dzieci przyjdzie w wigilię Mikołaj?

-         co mogą zrobić dzieci, jak pomóc?

-         czy możemy napisać list?

-         o co w nim poprosicie?

6. Czy Mikołaj może się pomylić?

-         wiersz „Podarunki”

-         podręcznik str.47

-         o czym marzyły dzieci a co dostały?

-         pisownia imion wielką literą- podręcznik  str.47

7. Manipulacyjne rozwiązywanie zadań tekstowych typu:

-         Mikołaj przyniósł 4 książki (5 książek) i 3 maskotki (4 maskotki). Ile przyniósł zabawek?

-         rozwiązywanie zadań nr. 3, 4, 5 K.P52

8. Podsumowanie:

-         o kim dzisiaj mówiliśmy?

-         co robi Mikołaj?

-         jaką literą piszemy imiona?