SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL. I

 

 

OPRACOWAŁA: Elżbieta Ozimkiewicz nauczycielka SP w Dobrzykowie

BLOK TEMATYCZNY: ciekawe zajęcia na zimowe wieczory

TEMAT DNIA: Z Kopciuszkiem na bal.

CZAS: 90min

PROWADZĄCA: Elżbieta Ozimkiewicz

 

ZAKRES TREŚCI

Edukacja polonistyczna

-         słuchanie baśni „Kopciuszek” Kopciuszek płyty

-         wyróżnianie i ocena postaci

-         ustawianie kolejności zdarzeń na podstawie obrazków i treści

-         odczytanie hasła z eliminatki

-         uzupełnienie zdania nazwami czynności

-         utrwalenie pojęć bal. Karnawał, strój karnawałowy

-         utrwalenie wyrazów z ó niewymiennym: królewicz, król, królowa, wróżka, córka

 

Edukacja społeczna- przyrodnicza

-         uwrażliwienie na krzywdę i niesprawiedliwość

-         nazwanie zwierząt występujących w baśni

-         zasady poprawności: zachowanie się na balu

 

Edukacja matematyczna

-         odejmowanie liczb w zakresie 10. Równania typu x-2=3

 

Edukacja plastyczno- techniczna

-         wycinanie i ozdabianie maski

-         projektowanie stroju dla kopciuszka

 

Edukacja muzyczno- ruchowa

-         taniec towarzyski do muzyki

-         rytm i zmiana rytmu w tańcu

 

CEL OGÓLNY

-         zapoznanie z treścią lektury H. Januszewskiej „Kopciuszek”

 

CELE EDUKACYJNE

-         uczeń potrafi w skupieniu wysłuchać treści baśni

-         wyróżnia postać i zdarzenia

-         ustala kolejność zdarzeń

-         uzupełnia zdania nazwami czynności

-         pisze wyrazy z trudnością ortograficzną

-         wzbogaca swoje słownictwo

-         odejmuje w zakresie 10

-         rozwiązuje zadania tekstowe

-         dostrzega krzywdę i niesprawiedliwość

-         potrafi kulturalnie zachować się na balu

-         potrafi zaprojektować strój

 

METODY PRACY

  1. podająca
  2. eksponująca
  3. ćwiczeń praktycznych

 

FORMY PRACY

  1. Zbiorowa  jednolita
  2. Indywidualna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

  1. Płyta z nagraniem baśni „Kopciuszek”
  2. plansza za strojem Kopciuszka
  3. Podręcznik „Wesoła szkoła” kl. I cz. 3
  4. Karty pracy kl. I
  5. Bajka rozkładanka
  6. Baśnie klasyczne

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I FAZA WSTĘPNA

  1. sprawdzenie pracy domowej
  2. konkurs pięknego czytania
  3. utrwalenie wyrazów z głoską „ci”

 

II FAZA REALIZACYJNA

1. Swobodna w wypowiedzi uczniów na temat treści baśni

-         o czym była baśń?

-         kto występuje w baśni?

-         co się wydarzyło?

-         ile myszek zamieniła wróżka w konie

-         w jakich miejscach rozgrywa się akcja

2. eliminatka K.P.29 ćw.1

3. wyodrębnienie zdarzeń

- rozsypanka zdaniowa

Ø      życie nieszczęśliwego Kopciuszka

Ø      aproszenie na bal

Ø      czary wróżki

Ø      kopciuszek na balu

Ø      zgubienie pantofelka

Ø      ślub kopciuszka z królewiczem

4.    ubieramy kopciuszka – plansza

5. ocena postaci

-         rozdanie ilustracji i wyrazów oceniających

-         ćwicz. na tablicy- uszeregowanie promyczkowe

-         przepisanie do zeszytu

-         ćw.2  K.P29

6. Zadania matematyczne KP28

-         pokaz pękających balonów

-         rozwiązywanie zadań

7. rozmowa na temat właściwego zachowania się na balu

-         scenka …… - zaproszenie do tańca

 

III FAZA PODSUMOWUJĄCA- edukację

1.    o czym rozmawialiśmy na zajęciach

2.    co najbardziej nam się podobało i dlaczego

3.    zadanie pracy domowej

-       karta pracy 29

-       rozsypanka wyrazowa

-       oczekiwanie osiągnięci uczniów

-       dostrzega krzywdę i niesprawiedliwość

-       wyróżnia postacie w słuchanej baśni oraz ocenia je

-       ustala kolejność zdarzeń

-       uzupełnia zdanie nazwami czynności

-       rozwiązuje zadania

-       tańczy utrzymując rytm