Scenariusz zajęć z informatyki w klasie VI

 

Opracowała: Alicja Gadalińska

 

Temat: Rysujemy na ekranie

 

Metody pracy: pogadanka, ćwiczenia praktyczne

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

 

Środki dydaktyczne: sala komputerowa, edytor grafiki POINT, podręcznik ,,Informatyka 2000” dla szkoły podstawowej kl. IV – VI

 

Cele operacyjne:

Ø      Ucz. poznaje narzędzia edytora grafiki służące do tworzenia rysunków

Ø      Ucz. poznaje atrybuty rysunku

Ø      Ucz. rozumie pojęcie grafiki komputerowej

Ø      Ucz. Potrafi posługiwać się podstawowymi narzędziami edytora grafiki

Ø      Ucz. stosuje poznane narzędzia do tworzenia rysunków na zadany temat

Ø      Ucz. zna właściwości klawisza SHIFT przy rysowaniu lini prostych stosuje go podczas tworzenia rysunków

Ø      Ucz. efektywnie wykorzystuje czas pracy

Ø      Ucz. bierze aktywny udział w zajęciach

Ø      Ucz. dba o estetykę tworzonych prac

 

Plan zajęć:

1.      Część wstępna:

- powitanie uczniów

- sprawdzenie listy obecności

- przypomnienie wiadomości o edytorze tekstu

- podanie tematu lekcji

2.      Część główna:

       - uruchamianie edytora grafiki

       - poznanie narzędzi edytora grafiki

       - poznanie zastosowania linii i gumki

       - poznanie zastosowania klawisza SHIFT

       - ćwiczenia praktyczne

3.      Część końcowa:

        - utrwalenie wiadomości

 

Przebieg zajęć:

 

1.Część wstępna

- nauczyciel wita uczniów na zajęciach

- sprawdza listę obecności

- objąśnia pojęcie edytora grafiki :

Wszystkie obrazy stworzone za pomocą komputera i przeznaczone do wykorzystania w komputerze nazywamy grafiką komputerową.

- przypomina zadania wykonywane na ostatnich zajęciach i omawia stosowane narzędzia (PRZYBORNIK, PALETA KOLORÓW)- ocenia wypowiedzi uczniów

- omawia sposób wyboru kolorów z palety oraz wypełniania obszarów kolorem pierwszoplanowym i kolorem tła – ocenia wypowiedzi uczniów

- podaje i zapisuje temat lekcji – omawia cele lekcji.

 

2.Część główna:

a)      uruchamianie edytora grafiki (START, PROGRAMY, AKCESORIA, POINT lub z ikony na pulpicie)

b) poznanie narzędzi edytora grafiki

- uruchamianie programu POINT

- zapoznanie uczniów ze sposobem ustalania atrybutów rysunku – wybieranie z menu OBRAZ, ATRYBUTY: ustalenie szerokości i wysokości kartki, ustalenie jednostek kartki (cale, cm, piksele*), ustalenie kolorów.

- zapoznanie uczniów z przykładem w podręczniku str.107 – kod paskowy

c) ćwiczenia praktyczne – ćw.nr.1

- rysowanie kodu paskowego przez uczniów wg. przykładu z książki

- dobieranie rozmiaru kartki do tematu rysunku

- dobieranie koloru

- wyszukiwanie i wybieranie z PRZYBORNIKA właściwego narzędzia – linii ustalanie grubości linii w POLU WYBORU CECH narzędzia

- rysowanie linii z wciśniętym klawiszem SHIFT (klawisz SHIFT służy do dokładnego rysowania linii pionowych, poziomych i nachylonych pod kątem 450)

- korygowanie rysunku przy pomocy GUMKI

- dobieranie rozmiarów gumki w POLU WYBORU CECH GUMKI

- zapisywanie rysunku w pliku na dysku, ustalanie miejsca zapisu rysunku (PLIK, ZAPISZ JAKO, MOJE RYSUNKI, KOD PASKOWY)

- ćw. nr 2 - rysowanie linii prostopadłych z wykorzystaniem poznanych wiadomości

- ćw. nr 3 - rysowanie linii równoległych z wykorzystaniem poznanych wiadomości

- ćw. nr 4 - rysowanie linii ukośnych z wykorzystaniem poznanych wiadomości

- ćw. nr 5 – tworzenie dowolnych kompozycji z wykorzystaniem linii prostych

 

3.Część końcowa:

a) utrwalenie wiadomości

- w jaki sposób pobieramy nową kartkę?

- co należy zrobić aby ustalić rozmiar kartki?

- w jaki sposób ustalamy grubość linii i gumki?

- jaką rolę pełni klawisz SHIFT przy rysowaniu linii prostych?

 

 

* uczniowie poznają pojęcie – piksele, gdyż wg. kryteriów oceniania na ocenę celującą wymagam znajomości tego pojęcia.